brainville.pl

Blog o rozwoju osobistym, biznesie, pracy i finansach

Praca

Co ubrać na rozmowę o pracę?

Co ubrać na rozmowę o pracę?

Wielu z nas zastanawia się, co ubrać na rozmowę o pracę. Wybór odpowiedniego stroju jest niezwykle istotny, bowiem ubranie jest jednym z pierwszych elementów, na które zwraca uwagę potencjalny pracodawca. Pozwólmy sobie więc na chwilę refleksji i zastanówmy się, jakim powinien być strój na rozmowę kwalifikacyjną.

Pierwsze wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jak mawiają, „pierwsze wrażenie robi się tylko raz”. Wygląd zewnętrzny, w tym odpowiednio dobrane ubrania, może mieć wpływ na cały przebieg rozmowy, a tym samym decyzje rekrutera. Uważna analiza firmy i jej kultury, a także typu stanowiska, na które aplikujemy, może pomóc nam zdecydować, co założyć.

Jakie ubrania są odpowiednie na rozmowę o pracę

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, jaki strój będzie odpowiedni na rozmowę o pracę. Wszystko zależy od branży, w której pracuje firma, typu stanowiska, na które aplikujemy, a także od kultury organizacyjnej danego pracodawcy. Jednak istnieją pewne ogólne zasady, które warto mieć na uwadze.

Zasady formalnego stroju na rozmowę o pracę

Jeśli firma funkcjonuje w branży takiej jak finanse, prawo czy korporacje międzynarodowe, dobrą opcją jest postawienie na formalny strój. Jest to także dobry wybór, gdy nie jesteśmy do końca pewni, jaki strój będzie najodpowiedniejszy.

Kostiumy i garnitury na rozmowę kwalifikacyjną

W ramach formalnego stroju kobiety mogą postawić na elegancki kostium – spódnicę lub spodnie i dopasowaną marynarkę. Mężczyźni natomiast powinni zdecydować się na klasyczny garnitur. Warto jednak pamiętać, że kluczowe jest dobranie odpowiedniej wielkości, nie powinno być ani za ciasno, ani za luźno.

Kolorystyka formalnego stroju

Co do kolorystyki, najlepiej postawić na stonowane, neutralne kolory – czerń, granat, szarości, beże. Te uniwersalne odcienie dodadzą nam profesjonalizmu i elegancji.

Nieformalny strój biznesowy na rozmowy o pracę

Dla firm z branży IT, marketingu, mediów czy start-upów, formalny strój może okazać się zbyt poważny. W tych przypadkach lepszym wyborem może być nieformalny strój biznesowy.

Spodnie i bluzki dla kobiet

Kobiety mogą postawić na eleganckie spodnie, bluzkę i marynarkę, lub skromną sukienkę. Ważne jednak, aby były to ubrania utrzymane w estetycznym wyglądzie, bez krzykliwych wzorów czy nadruków.

Spodnie i koszule dla mężczyzn

Mężczyźni, z kolei, mogą założyć eleganckie spodnie i dopasowaną koszulę. W niektórych przypadkach, zamiast koszuli, możemy założyć polówkę lub sweter.

Zasady casual’owego stroju na rozmowę o pracę

W niektórych, rzadziej spotykanych przypadkach, na rozmowę o pracę może być odpowiedni casualowy strój. Ale uwaga – casual nie oznacza bylejakości!

Dżinsy na rozmowę o pracę – tak, czy nie

Jest to temat dość kontrowersyjny. Na pewno nie jest to najlepszy wybór na rozmowę w korporacji, jednak w niektórych branżach może to być akceptowalny strój. Pamiętajmy jednak, aby były to dżinsy w dobrym stanie, bez dziur czy przetarć.

Swetry i bluzy na rozmowę kwalifikacyjną

Podobnie jak w przypadku dżinsów, swetry czy bluzy mogą być akceptowalne w niektórych branżach. Powinny to jednak być eleganckie swetry, nie sportowe bluzy. Pamiętajmy jednak, że rozmowa kwalifikacyjna to nie miejsce na swetry z choinkowym wzorem czy napisami.

Dodatki do stroju na rozmowę kwalifikacyjną

Nawet odpowiednio dobrany strój może stracić na atrakcyjności, jeśli dodatki do niego będą nieodpowiednie. Warto zatem poświęcić chwilę na przemyślenie, które dodatki będą najodpowiedniejsze.

Jakie buty wybrać na rozmowę o pracę

Kobiety powinny postawić na klasyczne, eleganckie buty na niewielkim obcasie. Za wysokie szpilki mogą być uznane za nieodpowiednie. Mężczyźni natomiast powinni postawić na eleganckie, dobrze wypucowane buty.

Torby i torebki na rozmowę kwalifikacyjną

Jeśli chodzi o torebki lub torby, powinny być one skromne i eleganckie. Unikajmy dużych reklamówek czy sportowych plecaków. Pamiętajmy również, aby torebka była czysta i uporządkowana – nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebowali włożyć lub wyjąć z niej jakieś dokumenty.

Makijaż i fryzury na rozmowę o pracę

W przypadku kobiet ważnym elementem stylizacji jest makijaż i fryzura. Te elementy również powinny być dobrane z uwagą.

Jakie fryzury są odpowiednie na rozmowę kwalifikacyjną

Fryzura powinna być prosta, schludna i uporządkowana. Unikajmy ekstrawaganckich upięć czy kolorów. Włosy powinny być czyste i dobrze uczesane.

Makijaż na rozmowę kwalifikacyjną

Jeśli chodzi o makijaż, powinien być on stonowany, naturalny i nienachalny. Unikajmy mocno rozbłyskujących kosmetyków czy krzykliwych odcieni. Pamiętajmy, że ma on podkreślić naszą naturalną urodę, a nie odwracać uwagę od naszych kompetencji.

Przygotowanie do rozmowy o pracę – podsumowanie

Wybór stroju na rozmowę kwalifikacyjną, choć trudny, jest kluczowy dla naszego wizerunku. Pamiętajmy, że od ubioru zależy pierwsze wrażenie, jakie sprawimy na naszym potencjalnym pracodawcy. Wybierajmy zatem ubrania, które pokazują nasz profesjonalizm i szanują kulturę danej organizacji. Jednak najważniejsze jest, abyśmy czuli się w danym stroju komfortowo. Dobre samopoczucie to przecież podstawa sukcesu na rozmowie kwalifikacyjnej.

Udostępnij