(Polski) W duchu integracji, dla dzieci i młodzieży.

4 Dec 2015

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniu 2 grudnia w Nowym Sączu odbywały się liczne wydarzenia związane z obchodami III Miejskiego Dnia Integracji Uczniów.

Po raz trzeci dzieci i młodzież z oddziałów integracyjnych przedszkoli i szkół z terenu miasta, uczestniczyli w licznych warsztatach, zabawach i spotkaniach. Miejski Dzień Integracji został przed trzema laty, na wniosek Prezydenta Miasta Nowego Sącza – Ryszarda Nowaka ustanowiony przez Radę Miasta. Każdego roku, w dniu 2 grudnia, czyli w przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, dzieci i młodzież z nowosądeckich szkół, przedszkoli i innych placówek, uczestniczą w niezwykłym święcie integracji. 

Jest to niezwykle ważne, aby od najmłodszych lata wpajać w dzieci i młodzież ideę integracji, uczącą wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, a także rozumienia, czym jest harmonijne tworzenie społeczeństwa przez osoby niepełnosprawne i te w pełni zdrowe – mówi prezydent Ryszard Nowak.

Przed kilkoma laty gru

pa radnych, po konsultacji z rodzicami dzieci niepełnosprawnych przyszła do prezydenta miasta i poprosiła o przygotowanie projektu uchwały ustanawiającej Miejski Dzień Integracji Uczniów. Taki był początek tej szlachetnej inicjatywy. Tegoroczne obchody III Miejskiego Dnia Integracji Uczniów rozpoczęły się w Miasteczku Multimedialnym – MMC Brainville, Parku Technologicznym. Grupa pracowników Miasteczka po

d okiem dyrektora Leszka Skockiego zorganizowała uczestnikom Dnia Integracji zwiedzanie obiektu, a także prezentację sprzętu służącego do produkcji animacji komputerowych. Następnie grupa plastyczna z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu zaprosiła dzieci i młodzież do stanowisk warsztatowych, gdzie w grupach wykonywano ozdoby choinkowe. Dużych rozmiarów ozdoby świąteczne zostaną w najbliższych dniach wyeksponowane do oglądania w nowosądeckim ratuszu. Cały czas, specjalnie dla uczestników spotkania w Miasteczku Multimedialnym występowali podopieczni Pałacu Młodzieży ze Studia Piosenki i Grupy Baletowej. Gdy atrakcje w MMC Brainville dobiegły końca, wówczas młodzież i dzieci, dzięki uprzejmości MPK  zostali przewiezieni do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie wszystkich uczestników III Miejskiego Dnia Integracji Uczniów przywitał Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.  – Mam nadzieję, że ten dzień pełen niespodzianek jest czasem radości i wzajemnej wspaniałej zabawy. Będziemy się starać, aby także w następnych latach przygotowywać równie atrakcyjne obchody Dnia Integracji Uczniów – mówił do licznie zebranych Prezydent Ryszard Nowak. Na widowni pomiędzy uczniami zasiedli także przedstawiciele Rady Miasta: Andrzej Bodziony i Elżbieta Chowaniec.

Następnie głos zabrał dyrektor Janusz Chruślicki z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych nr 2 w Nowym Sączu, w której utworzono przed laty pierwszą klasę integracyjną w mieście. Mówił o tym, jak ważne jest podnoszenie świadomości społecznej w temacie integrowania dzieci zdrowych i niepełnosprawnych.

W chwilę później Prezydent Ryszard Nowak przekazał niepełnosprawnemu chłopcu specjalistyczny rower rekreacyjno-rehabilitacyjny. Był to już dwunasty tego typu pojazd przekazany przez Prezydenta Miasta niepełnosprawnemu dziecku. Specjalistyczny pojazd otrzymał uczeń Zespołu Szkół nr 2 – Adaś Dmochowski.

Na uczestników III Miejskiego Dnia Integracji Uczniów czekały jeszcze kolejne atrakcje: spektakl teatralny pt. „O dwóch takich co ukradli księżyc” w opracowaniu grupy „Cudoki-Szuroki” oraz spotkanie ze Świętym Mikołajem. Dla każdego uczestnika przygotowano słodycze, poczęstunek i pamiątkowy folder.  We wszystkich atrakcjach udział wzięło ponad 450 przedstawicieli 30 oddziałów integracyjnych z terenu Nowego Sącza. Przygotowania do III Miejskiego Dnia Integracji Uczniów koordynowały: Wydział do Spraw Problematyki Osób Niepełnosprawnych oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza.