brainville.pl

Blog o rozwoju osobistym, biznesie, pracy i finansach

Rozwój osobisty

Jak zdrowy sen wpływa na ogólną kondycję fizyczną i psychiczną?

Jak zdrowy sen wpływa na ogólną kondycję fizyczną i psychiczną?

Świadomość społeczna dotycząca tego, jak ważny jest sen, nieustannie się zwiększa. Choć z jednej strony, dynamiczny tryb życia sprawia, że wiele osób zaniedbuje tę sferę funkcjonowania, to jednocześnie w mediach można często natknąć się na materiały dotyczące wpływu snu na zdrowie, a także liczne rady wskazujące jak poprawić jakość snu. Dlaczego dbanie o sen jest tak ważne dla zachowania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej?

Zdrowy sen, a kondycja fizyczna

Sen ma kluczowe zdrowie dla ogólnego zdrowia. Przede wszystkim, w nocy następuje regeneracja tkanek. Nie bez powodu mówi się o tym, że osoby chore i po przebytych kontuzjach powinny jak najwięcej spać! Dodatkowo, ogromne znaczenie ma produkcja cytokin odbywająca się właśnie w nocy. To one są w największym stopniu odpowiedzialne za zwalczanie stanów zapalnych. Osoby śpiące zbyt mało są znacznie bardziej podatne na na infekcje.

Kolejna ważna zależność dotyczy wpływu snu na utrzymanie prawidłowej wagi. Niedobory snu często zaburzają regulację głodu i sytości ze względu na powstanie nieprawidłowości w zakresie wydzielania hormonów: leptyny i greliny. Trudności z kontrolowaniem masy ciała są powszechnym problemem, z którym walkę warto rozpocząć właśnie od zadbania o higienę snu.

Jak sen wpływa na samopoczucie psychiczne?

Jednak sen jest związany nie tylko ze zdrowiem fizycznym! Nocny wypoczynek wpływa także na funkcjonowanie psychiczne. Jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizmie nocą jest konsolidacja pamięci. Umysł podczas snu przenosi zdobyte w ciągu dnia informacje z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Niemożliwe jest efektywne uczenie się nowych rzeczy bez jednoczesnego zadbania o sen. Poza tym osoby, które dużo śpią, są bardziej odporne na stres i lepiej radzą sobie z regulowaniem emocji.

Niedobory snu zwiększają podatność na depresję i zaburzenia lękowe. Sen jest bardzo ważny dla zachowania równowagi w mózgu. Przewlekłe zmęczenie może zaburzać produkcję neuroprzekaźników związanych m.in. z nastrojem (mowa tu o serotoninie).

Jak dbać o sen?

Aby móc cieszyć się głębokim snem, zapewniającym należytą regenerację, warto wprowadzić do swojego życia kilka zdrowych nawyków. Przede wszystkim, kluczowe znaczenie ma chodzenie spać codziennie o tej samej godzinie. Jest to podstawa dla uregulowania zegara biologicznego. Ważne jest też unikanie korzystania z urządzeń elektronicznych przed pójściem do łóżka, gdyż może to zaburzać proces wydzielania melatoniny. Poza tym, ogromne znaczenie ma też wyposażenie sypialni. Bez wygodnego materaca i ergonomicznej poduszki praktycznie niemożliwe jest komfortowe przesypianie całych nocy.

Dbanie o sen jest kluczowe dla dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka zdrowych nawyków, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i nieskończonymi pokładami energii.
 
Artykuł sponsorowany

Udostępnij