Prace sezonowe mają to do siebie, że wykonuje się je jedynie przez pewien czas w roku. Dlatego też pracodawcy nie są zainteresowani zatrudnianiem pracowników, gdyż o wiele bardziej opłaca im się ich wynajem. Jak wygląda cała procedura?
Zgłoszenie do agencji
Pracodawca, który poszukuje pracownika sezonowego, powinien w pierwszej kolejności zgłosić swoje zapotrzebowanie do agencji pracy tymczasowej. w formularzu określa, ile osób i na jaki czas będzie potrzebował. Powinien również podać proponowane wynagrodzenie oraz warunki zatrudnienia. Pamiętajmy, że agencja pobiera prowizję za swoje usługi, zatem wynagrodzenie, jakie zapłacimy pracownikowi, nie będzie naszym jedynym kosztem. Zgłoszenia do agencji należy dokonać z pewnym wyprzedzeniem, mając na uwadze, że znalezienie odpowiedniej osoby może trochę potrwać. Jeśli wiemy, że będziemy potrzebować kogoś na sezon wakacyjny, to do agencji powinniśmy zgłosić się już w maju. Pracodawca nie bierze bezpośredniego udziału w rekrutacji pracownika, nie zatrudni też we własnym zakresie. Procedura wygląda następująco – agencja pracy tymczasowej przejmuje na siebie wszystkie formalności, a pracodawca jedynie ma na celu wdrożenie pracownika w obowiązki. Po okresie zatrudnienia może on przedłużyć umowę z agencją, a tym samym wynajmować pracowników przez dłuższy czas, o ile tylko zajdzie taka potrzeba. Cała procedura jest więc bardzo prosta (z punktu widzenia pracodawcy) oraz mało pracochłonna.
Dlaczego warto postawić na wynajem pracowników sezonowych?
Zatrudnianie pracowników we własnym zakresie to czasochłonna procedura, która wiąże się z koniecznością poniesienia sporych wydatków. Warto jednocześnie pamiętać, że pracownik będzie nam potrzebny wyłącznie przez określony czas – zazwyczaj po tym okresie nie jesteśmy w stanie zapewnić mu pracy. Dlatego też dobrze korzystać z usług podmiotów zewnętrznych, czyli profesjonalnych agencji pracy tymczasowej. Możemy bowiem określić, jakiego pracownika poszukujemy. Obecnie do prac tymczasowych najczęściej rekrutowani są pracownicy z Ukrainy, jednak jeśli boimy się bariery językowej, możemy poprosić o zatrudnienie osoby, która dobrze mówi po polsku. Pracownik z Ukrainy posiada takie same kompetencje, jak pracownik krajowy, a zdecydowana większość bardzo dobrze porozumiewa się po polsku. Musimy jednak pamiętać, że jeśli chcemy wynająć pracownika tymczasowego, to zgłoszenia do agencji dokonujemy z odpowiednim wyprzedzeniem. Czasami możliwe jest znalezienie pracownika „od zaraz” lecz najczęściej usługa ta jest dodatkowo płatna.