brainville.pl

Blog o rozwoju osobistym, biznesie, pracy i finansach

Finanse

Czym są sektorowe fundusze ETF?

Czym są sektorowe fundusze ETF?

Choć wiele funduszy ETF skupia się na indeksach obejmujących całe rynki, nie jest to jedyna opcja. Można postawić także na fundusze dotyczące poszczególnych branż – tzw. fundusze sektorowe.

Jak działają fundusze ETF?

Zanim przejdziemy do opisania sektorowych funduszy ETF, warto skupić się na samym działaniu instrumentów finansowych tego typu. To w pewnym sensie połączenie funduszy wzajemnych oraz akcji giełdowych. Z tymi pierwszymi wiąże je przede wszystkim fakt powiązania wartości aktywów z konkretną grupą spółek, a czasami nawet towarów czy kryptowalut. Podobnie jednak jak w przypadku zwykłych akcji, udziały w ETF-ach są dostępne w standardowym obrocie giełdowym. Inwestorzy mogą zatem bez większych problemów je zakupić lub sprzedać o dowolnym momencie, bez potrzeby przechodzenia przez skomplikowane procedury.

Ważną kwestią w przypadku funduszy ETF jest wyliczanie ich wartości – proces ten może przebiegać w nieco inny sposób w zależności od wybranego instrumentu. Istotny jest także zakres konkretnego funduszu. Najczęściej ETF odwzorowuje konkretny indeks giełdowy. Najbardziej znanym przykładem jest ETF S&P 500 od firmy Spyder: to pierwszy ETF na amerykańskim rynku. Od tego czasu powstało jednak wiele nowych propozycji tego typu, które skupiają się m.in. na konkretnych sektorach.

Gdzie można inwestować w fundusze ETF?

Dostępność funduszy ETF stale rośnie – takie rozwiązania są już oferowane przez wielu brokerów. Należy jednak zaznaczyć, że wybór funduszy na warszawskiej giełdzie wciąż pozostaje dość ograniczony. Oznacza to, że inwestorzy stawiający na rachunki inwestycyjne obejmujące tylko polską GPW muszą liczyć się ze stosunkowo niewielkimi możliwościami. Warto rozejrzeć się za platformami zapewniającymi dostęp do zagranicznych rynków, które są znacznie bogatsze w ETF-y – na takie opcje można liczyć m.in. w przypadku SaxoTraderGO.

Czym jest sektorowy ETF?

Sektorowy ETF to nic innego, jak fundusz typu ETF skupiający się na konkretnej branży. Może to być na przykład sektor technologiczny, odzieżowy czy przemysłowy. Ich skład jest przeważnie ustalany przez firmę odpowiedzialną za obsługę danego funduszu, jednak najczęściej będzie to po prostu określona liczba spółek o największej kapitalizacji w wybranej branży. W większości przypadków fundusze obejmują branże określone przez standard GICS, który obejmuje łącznie 69 branż wraz z 158 podkategoriami, do których należą poszczególne spółki notowane na nowojorskiej giełdzie.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y sektorowe?

Tego typu instrumenty to przede wszystkim sposób na zwiększenie dywersyfikacji portfela, a także ekspozycji na wybrane branże. Dzięki nim można na przykład odpowiednio zareagować na rozwój konkretnego sektora bez potrzeby analizowania poszczególnych spółek zajmujących się daną tematyką. Podobnie zatem jak w przypadku ETF-ów odwzorowujących indeksy rynkowe, można liczyć na wygodniejsze inwestowanie oraz możliwość przygotowania pasywnego portfela z niskimi kosztami obsługi.

Najpopularniejsze ETF-y sektorowe

Aby zacząć inwestować w ETF-y sektorowe, warto przyjrzeć się najpierw najpopularniejszym pozycjom z każdej branży. Najczęściej wybierane opcje skupiają się na rynku amerykańskim – to m.in. XLE (sektor energetyczny), XLF (finanse) czy SMH (branża IT). Tego typu propozycje powoli pojawiają się jednak także na polskiej giełdzie, gdzie można obracać m.in. udziałami w funduszu WIG-Tech.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij