brainville.pl

Blog o rozwoju osobistym, biznesie, pracy i finansach

Rozwój osobisty

Jak podnieść samoocenę? Poznaj 5 ważnych wskazówek

Jak podnieść samoocenę? Poznaj 5 ważnych wskazówek

Jak podnieść samoocenę? Twój obraz samego siebie nie jest wysoki? Spraw, abyś zaczął doceniać i kochać siebie już dziś!

Samoocena – definicja

Na świecie istnieje wiele definicji, które mają poinformować człowieka o tym czym jest samoocena. Jedną z nich jest definicja, że jest to subiektywne ocenianie samego siebie względem swojego życia, np. swoich umiejętności lub osiągnięć. 

Co ma wpływ na samoocenę? Wpływ na samoocenę mają czynniki m.in., takie jak:

  1. Sytuacje, które przeżyła lub przeżywa dana osoba w swoim życiu,
  2. Własne myśli, o których myśli dana osoba na co dzień,
  3. Porównanie się z innymi, np. gdy dziecko w klasie uważa, że jest gorsze od kolegi, bo on osiągnął wyższą ocenę na teście,
  4. Inni ludzie – ich opinie o naszym wyglądzie, czynnościach. Za przykład można tu podać wychowanie się z rodzicami, którzy byli bardzo wymagający i często niezadowoleni z osiągnięć dziecka.
jak podnieść samoocenę

Jak podnieść samoocenę?

Niska samoocena może skutecznie utrudniać nam codzienne życie, dlatego warto dowiedzieć się jak ją podnieść ją do normalnego poziomu. A więc jak podnieść własną samoocenę? Aby podnieść ten czynnik należy: wyznaczyć sobie konkretne cele życiowe, przestać być perfekcjonistą, nie porównywać się z innymi, otaczać się ludźmi, którzy się o nas troszczą i nas wspierają oraz analizować swoje zachowania.

Wyznacz swoje cele życiowe

Wyznaczenie sobie konkretnych celów życiowych i ich późniejsza realizacja na pewno sprawi, że poczujesz się pewniej w życiu oraz sprawi, że będziesz czuł dużą kontrolę nad własnym życiem. Pamiętaj jednak, aby wybierać 2-3 cele, nie więcej oraz o tym, aby te cele były możliwe dla Ciebie do osiągnięcia. 

Zobacz także: Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak podnieść samoocenę? Przestań być perfekcjonistą!

Dążenie do bycia idealnym jest niszczeniem samego siebie i może sprawić, że Twoja samoocena bardzo spadnie. Osoby, które dążą do perfekcjonizmu mogą nigdy nie odczuwać pełnego zadowolenia ze swojego życia. Wyzbycie się dążenia do doskonałości jest tak ważne, ponieważ wtedy, gdy się tego dokona życie staje się zdecydowanie łatwiejsze.

Nie porównuj się do innych

Porównanie siebie z innymi lub ze sobą z przeszłości może mieć wielki wpływ na obniżenie samooceny. Skup się na sobie z teraźniejszości, zacznij dbać o siebie i nie myśl o tym, że np. ktoś dostał awans w pracy a Ty nie. Dla Ciebie rzeczą stałą jesteś tylko TY – dlatego nie warto tracić czasu na porównywanie się z innymi.

Jak podnieść samoocenę – otaczaj się ludźmi, którzy się o Ciebie troszczą i Cię wspierają

Ludzie, którzy nas otaczają mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i naszą samoocenę. Jeśli ktoś z Twojego towarzystwa sprawia, że czujesz się niedowartościowany lub gorszy, to zdecydowanie nie powinien być dłużej Twoim znajomym. Ogranicz z nim kontakty do minimum. Niewłaściwe osoby pojawiają się w życiu każdego człowieka, więc trzeba umieć je rozpoznać, aby nie czuć się ze samym sobą źle. Dbaj o to, aby otaczały Cię osoby, które pomagają Ci w osiąganiu Twoich życiowych planów i pragną dla Ciebie jak najlepiej!

Analizuj swoje zachowania

Analizowanie swoich zachowań i myśli z pewnością pozwoli Ci na uświadomienie sobie własnych uczuć i reakcji oraz pozwoli Ci zbudować istotną sprawę, jaką jest samoświadomość emocjonalna. Przez to poczujesz się pewniej, dzięki znajomości reakcji na dane zachowanie w Twoim życiu.

Udostępnij