brainville.pl

Blog o rozwoju osobistym, biznesie, pracy i finansach

PracaRozwój osobisty

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Stres potrafi skutecznie odstraszyć nas i zniechęcić do wykonywania danej czynności. Poznaj rady, które pomogą Ci zwalczyć stres, aby czerpać przyjemność z wykonywania swojego zawodu.

Stres może zaburzyć harmonię psychofizyczną człowieka. Może też pozytywnie wpływać na pracę, ale w tym wpisie mowa będzie o zwalczaniu tego rodzaju stresu, który utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków w pracy.

Zobacz także: Jakie są rodzaje relacji międzyludzkich?

jak radzić sobie ze stresem w pracy

Ustal przyczyny stresu

Pierwszą radą przy zwalczaniu stresu jest ustalenie jego źródła. Poświęć czas na obserwacje swojego zachowania podczas dnia w pracy. Zauważ, w jakich momentach zaczynasz czuć się nerwowo, kiedy zaczynasz odczuwać lęk, wahania nastroju lub ból głowy. Ustalenie przyczyny stresu pozwoli Ci na dalsze zwalczanie stresu.

Wyznaczaj realne cele w pracy

Często stres w pracy spowodowany jest przez branie na siebie więcej niż jesteśmy w stanie unieść. Dlatego pamiętaj, aby wybierać dla siebie obowiązki, które są dostępne w Twoim zasięgu ręki. Wyznacz sobie małe cele, które będziesz zdobywał na co dzień, a realizacja ich będzie przynosiła Ci satysfakcję.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Dokształcaj się

Stres często również jest wynikiem niewiedzy pracownika na dany temat. Dlatego warto uczęszczać w szkoleniach i kursach, które podnoszą kwalifikacje i poszerzają wiedzę pracownika. W ten sposób zamiast stresu zaczyna pojawiać się pewność siebie, która bierze się z doświadczenia i posiadanej wiedzy.

Zorganizuj swój dzień pracy

Dobra organizacja pracy sprawia, że człowiek dokładnie zdaje sobie sprawę co go czeka w danym dniu. Dzięki temu może na pewno poczuć się lepiej. Należy pamiętać, aby na początku dnia zaczynać od najtrudniejszych zadań, gdyż, to właśnie wtedy mózg pracuje na najwyższych obrotach.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Nie możesz porównywać się do innych!

Porównywanie się do innych w pracy może wywoływać wielki stres i napięcie u pracownika. Oczywiście zdrowa rywalizacja może przynieść dobre efekty pracy, ale wszystko ma swoje granice. Należy pamiętać, że każdy z nas jest inny i może mieć lepsze predyspozycje w czymś innym. Nie należy porównywać się do kogoś innego i czuć się gorszym!

Zadbaj o harmonię pracy

Tak jak ważna jest praca, to jeszcze ważniejsze jest życie poza nią! Należy pamiętać, aby dobrze gospodarować również czasem dla siebie w ciągu dnia. Spotkanie ze znajomymi lub wyjście na spacer potrafi świetnie zrelaksować.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Uprawiaj sport

Uprawianie aktywności fizycznej może być świetnym rozwiązaniem na stres. Wykonywanie swoich ulubionych ćwiczeń pozwala na uwolnienie endorfin, które pozytywnie wpływają na człowieka.

Udaj się do specjalisty

Jeśli stres w pracy jest tak duży, że utrudnia Ci wykonywanie obowiązków w pracy, to skorzystaj z wiedzy psychoterapeuty. On z pewnością będzie starał się Ci pomóc i dobierze do Ciebie indywidualny plan leczenia.

Udostępnij