brainville.pl

Blog o rozwoju osobistym, biznesie, pracy i finansach

Finanse

Jak wygląda rozliczenie z małżonkiem?

Jak wygląda rozliczenie z małżonkiem?

Polski Ład zmienił bardzo dużo w kwestii opodatkowania. Dostępne są różne opcje. Okazuje się, że wspólne opodatkowanie małżonków jest możliwe do zrealizowania. Może to być bardzo wygodna opcja, jednakże nie we wszystkich przypadkach. Warto dowiedzieć się, na czym polega rozliczenie z małżonkiem i kiedy warto je stosować.

Rozliczenie z małżonkiem

Warto wiedzieć o tym, że ustawa o PIT daje możliwość wspólnego rozliczania z małżonkiem w czasie wypełnienia rocznego zeznania podatkowego, co może być bardzo przydatną opcją. W ten sposób można zapłacić mniej pieniędzy z tytułu podatku niż w przypadku, kiedy dani małżonkowie rozliczaliby się osobno. Dobrze dowiedzieć się, jakie są obecne zasady w kwestii rozliczania podatku razem z małżonkiem. Trzeba jednak zauważyć, że zasady, a ponadto sposób rozliczania się małżeństwa został uregulowany w art. 6 ust. 1-3 ustawy z 26 lipca 1991 roku. Mowa tutaj o ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która obowiązuje w naszym kraju od wielu lat.

Jak się okazuje, wspólne rozliczenie małżonków polega przede wszystkim na wyliczeniu podatku na podstawie sumy dochodów obydwu osób, co jest bardzo istotne. Takowa wartość powinna być podzielona na dwa. Jest to bardzo korzystna metoda dla małżonków. Równomierne opodatkowanie sprawia, że żadna osoba nie jest rozliczana na podstawie wyższego progu skali podatkowej. Z tego powodu coraz więcej małżeństw decyduje się na wspólne rozliczanie. Jest to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza w obecnych czasach. Jeżeli pojawiają się pewne wątpliwości, zdecydowanie warto skorzystać z usług doradców podatkowych, którzy powinni pomóc w doradzeniu najlepszej opcji opodatkowania. W Polsce istnieje bardzo dużo przedsiębiorstw, które oferują tego typu usługi.

Przeczytaj również czym jest kalkulator zdolności kredytowej

rozliczenie z małżonkiem

Jak wygląda wspólne opodatkowanie małżonków?

Często ludzie nie wiedzą, kiedy małżonkowie mogą rozliczać się razem. Warto najpierw stwierdzić, że fakt zawarcia małżeństwa nie oznacza od razu, że od takowego momentu podatnik może w każdym przypadku rozliczyć się razem z małżonkiem. Byłoby to nieco problematyczne. Okazuje się, że istnieje bardzo dużo warunków, które trzeba spełnić, żeby było to możliwe do przeprowadzenia. Podstawowym wymogiem jest czas trwania małżeństwa. Musi wynieść co najmniej cały rok podatkowy, o czym nie każdy wie. Istnieje jednak wyjątek od tego. Mowa tutaj o sytuacji, w której podatnik trwał w małżeństwie przez czas całego roku podatkowego, a przed złożeniem deklaracji rocznej jego małżonek umarł. Innym istotnym wymogiem jest wspólność małżeńska, która musi trwać minimum cały rok podatkowy.

Intercyza a wspólne opodatkowanie małżonków

Trzeba też pamiętać o sytuacji, w której małżonkowie podjęli decyzję o podpisaniu intercyzy przed ślubem. W takim przypadku nie mogą rozliczać się wspólnie. Dlatego intercyza zawsze powinna być dobrze przemyślana, bowiem może potem ograniczać wiele spraw, w tym także wspólne opodatkowanie małżonków, które może być bardzo korzystne dla dwojga małżonków. Rozliczenie z małżonkiem jest bardzo korzystne, dlatego warto postawić na taką opcję.

Sprawdź również https://www.quality-home.pl/jak-wyglada-obliczanie-powierzchni-uzytkowej/

Udostępnij