brainville.pl

Blog o rozwoju osobistym, biznesie, pracy i finansach

Rozwój osobisty

Jakie są rodzaje relacji międzyludzkich?

Jakie są rodzaje relacji międzyludzkich?

Zagadnienie relacji międzyludzkich jest bardzo szerokie i można je podzielić na wiele sposobów. W tym wpisie opisuję podstawowe rodzaje relacji międzyludzkich, z którymi z pewnością można spotkać się na co dzień.

Rodzaje relacji międzyludzkich

Relacje międzyludzkie 

Relacje międzyludzkie, to zachowania pomiędzy co najmniej dwoma osobami, które zajmują te same bądź różne pozycje społeczne. Oparte są głównie na uczuciach. Każda relacja może być negatywna lub pozytywna, a jej charakter ustala się poprzez udział w niej, takich emocji jak:

  • złość
  • smutek,
  • agresja,
  • miłość,
  • opiekuńczość
  • i wiele innych…

Relacje interpersonalne mają bardzo duże znaczenie w życiu każdego z nas. Budujemy je z każdą napotkaną osobą nawet poprzez samo spojrzenie.

Zobacz także: Jak podnieść samoocenę? Poznaj 5 ważnych wskazówek

Rodzaje relacji międzyludzkich

Relacja instrumentalna – to relacja, której zawarcie ma jasno określony cel. Dzięki takim kontaktom można zrealizować swoje potrzeby. Oczywiście w relacjach z bliskimi nie jest zalecane używanie takiego typu kontaktu interpersonalnego. Za to można go używać, np. oczekując od prawnika wywalczenia podanej przez klienta racji w sądzie. Jest to normalne ponieważ i prawnik, i klient doskonale zdają sobie sprawę z sytuacji w jakiej się znajdują oraz oboje mają wyznaczony jeden cel. 

Relacja wirtualna – w obecnych czasach z internetu korzysta prawie każdy. Zawierane są w nim kontakty poprzez serwisy społecznościowe, fora oraz komunikatory. Często jednak fakt, że poznaje się kogoś pośrednio sprawia, że nie do końca osoby komunikujące się ze sobą są ze sobą szczerze. Coraz częściej słyszy się o oszustwach internetowych, w tym niestety również o pedofilii internetowej. Dlatego ważne jest, aby w relacjach wirtualnych być bardzo ostrożnym i uważnym!

Relacje z rodziną – tego typu relacji uczy się już od dziecka obserwując zachowania rodziców względem siebie i innych oraz relacje innych członków rodziny. Odpowiednio pielęgnowane relacje rodzinne pozwolą na utrzymanie ich przez całe życie.

Relacje z przyjaciółmi – dla niektórych relacje z przyjaciółmi pełnią większą rolę niż relację rodzinne. Nie jest to nic złego, ponieważ wiadome jest, to, że przyjaciół możemy wybrać. Niektóre kontakty przyjacielskie trwają krótko, a niektóre mogą przetrwać nawet całe życie. Wszystko zależy od tego jak dane osoby się do siebie dopasują.

Relacje miłosne – zazwyczaj swój początek mają, gdy z relacji przyjacielskich przechodzi się na zauroczenie daną osobą, a następnie zakochanie się. Partnerzy łącząc się w związki deklarują przed sobą swoje potrzeby i wyobrażenia o wspólnym życiu. Żyjąc ze sobą sprawdzają jak trwała jest ich relacja oraz jaką ma ona przyszłość. Relacje partnerskie są podobne do relacji przyjacielskich oprócz tego, że dochodzą w nich zbliżenia fizyczne i seksualny dotyk.

Relacje zawodowe – zachodzą pomiędzy współpracownikami w danej firmie. W tych relacjach ważny jest wzajemny szacunek, aby było oczywiste, że osoby współpracujące ze sobą wzajemnie się cenią.

Udostępnij