Nikogo nie trzeba dziś przekonywać o tym, jak ważne jest zdrowie fizyczne. Wzrasta świadomość tego, że nie wszystkie choroby dają jednoznaczne objawy. Można za tym stwierdzić – nie każda może być błyskawicznie zdiagnozowana. Nadal nie jest idealnie, rośnie jednak liczba osób badających się regularnie i traktujących poważnie swój organizm. Gdy w grę wchodzi zdrowie psychiczne, nie jesteśmy jednak, niestety, aż takimi optymistami. Zwykle nie przyznajemy się do tego, że mamy skłonność do jego ignorowania. Niejednokrotnie jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że tak właśnie jest. Czas więc zadać sobie pytanie, jak dbać o zdrowie psychiczne i kiedy należy zdecydować się na interwencję specjalisty.
Zdrowie psychiczne – próba definicji
Nie ma jednej definicji zdrowia psychicznego, najbardziej popularna jest zaś ta, którą posługuje się Światowa Organizacja Zdrowia. Opisuje je ona jako dobrostan psychiczny, fizyczny oraz społeczny człowieka przy jednoczesnej zdolności tegoż do rozwoju oraz samorealizacji. Oczywiście, każde z użytych w niej pojęć ma szerokie znaczenie. Nic więc dziwnego, że definicja ta jest często uważana za niejednoznaczną i dającą szerokie pole do różnorodnych interpretacji. Dokonując pewnego uściślenia warto więc podkreślić, że o zdrowiu psychicznym nie powinno się mówić jedynie jako o braku chorób. Choć rzeczywiście jest to jeden z jego znaków rozpoznawczych. Łączy się je również z poczuciem własnej wartości, zdolnością do rozwoju, odpowiedzialnością za własne życie, a jednocześnie – z zaangażowaniem w życie społeczne, pracę i relacje z innymi ludźmi.
Jak dbać o zdrowie psychiczne?
Tak, jak nie ma jednej tylko definicji zdrowia psychicznego, nie ma jednego tylko zalecenia, które odnosiłoby się do dbania o nie. Warto jednak pamiętać, że troska o zdrowie psychiczne nie powinna być podejmowana jedynie od czasu do czasu. Przeciwnie, powinny się na nią składać konkretne działania podejmowane co dnia. Tu na pierwszy plan wysuwa się odpoczynek, najlepiej połączony ze snem na tyle długim, aby organizm był się w stanie zregenerować. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że na nasze zdrowie psychiczne pewien wpływ ma również to, co jemy, a także – jaki prowadzimy tryb życia. Specjaliści zalecają aktywność fizyczną podkreślając, że nie ma takiej, która byłaby lepsza od innych. Najlepiej wybrać taką, która sprawia nam przyjemność nie przejmując się tym, że nie jest dziś może najmodniejsza.
Przeczytaj również co robić po studiach humanistycznych
Warto też mieć na uwadze to, jak groźne dla naszego zdrowia psychicznego potrafią być używki. Zwykle mówiąc o ich odstawieniu mamy na myśli przede wszystkim alkohol i narkotyki. Pamiętajmy jednak, że wszystko to, co uzależnia, kładzie się cieniem na naszej psychice, a tym samym jest dla nas niebezpieczne. Nie wolno zapominać też o roli, jaką odgrywają relacje społeczne. Ich pielęgnowanie nie jest proste nawet, gdy mówimy o bliskich nam osobach. Trudno jednak zaprzeczyć temu, jak dużym wsparciem mogą okazać się najbliżsi.
Zdrowie psychiczne – kiedy szukać wsparcia?
Nie słuchajmy osób mówiących o tym, że najlepszym sposobem na obniżony nastrój jest spacer. Jeśli utrzymuje się on długo i nasila się zamiast słabnąć, nie oszukujmy się – nie minie sam. Im szybciej udamy się do psychologa lub psychiatry, tym łatwiej będzie nam pomóc.
Zobacz również https://pparty.pl/czy-cukier-szkodzi-i-czy-nalezy-go-unikac/