brainville.pl

Blog o rozwoju osobistym, biznesie, pracy i finansach

PracaRozwój osobisty

Jaka atmosfera w pracy jest najlepsza?

Jaka atmosfera w pracy jest najlepsza?

Przyjazna atmosfera w pracy jest bardzo ważna, ponieważ od tego w dużej mierze zależy efektywność pracowników. To pracodawca jest odpowiedzialny za stworzenie przyjaznej atmosfery.

Atmosfera w miejscu pracy

Zadowolenie pracowników ma bezpośrednie przełożenie na ich zaangażowanie oraz lojalność. Pracownicy będą chętniej przychodzić do zakładu pracy, jeżeli atmosfera w pracy będzie odpowiednia. Ma na to wpływ wiele czynników, przede wszystkim zachowanie współpracowników, a także podejście przełożonych i pracodawców. Elementy, które kształtują przyjazną atmosferę to między innymi: wyznaczenie jasnych celów, docenianie i wspieranie, dobra komunikacja, życzliwość oraz efektywne współdziałanie. Poziom efektywności pracowników zależy w dużej mierze od atmosfery w pracy. Ludzie mocniej angażują się w swoje zawodowe obowiązki, jeżeli przebywają w otoczeniu przyjaźnie nastawionych ludzi. Szczególnie ważnym elementem motywacji jest stworzenie miłego środowiska pracy. Niezwykle dobrze oddziałuje to również na produktywność. Dzięki temu można lepiej zarządzać swoim czasem i dokładniej wykonywać zlecone zadania. Pracownicy czują się wtedy też współodpowiedzialni za firmę, ponieważ czują, że są jej ważnym elementem.

Zobacz także: Jak zamieścić ogłoszenie o pracę?

Zalety przyjaznej atmosfery

Przyjazna atmosfera w pracy pomaga zmniejszyć liczbę nieobecnych pracowników, którzy często przechodzą na zwolnienie, ponieważ potrzebują odpoczynku. W ten sposób można znacząco ograniczyć rotację kadr. Budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa jest kolejnym istotnym elementem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że umożliwia to przyciągnięcie doświadczonych specjalistów do firmy. Najlepiej podjąć zatrudnienie w sprawdzonym i renomowanym zakładzie pracy, który od wielu lat działa na rynku i cieszy się pozytywną opinią. Na samopoczucie pracowników negatywnie wpływa niemiła atmosfera w pracy. Pracownicy mogą czuć ciągłe napięcie oraz zdenerwowanie, a to przekłada się później na pozostałe sfery życia. W krótkim czasie skutkuje to spadkiem wydajności oraz efektywności.

Skutki toksycznej atmosfery w pracy

Od atmosfery w pracy zależy nie tylko funkcjonowanie poszczególnych osób, ale również całej firmy. Toksyczna atmosfera w pracy może być przyczyną również wystąpienia problemów zdrowotnych. Może się też pojawić wypalenie zawodowe, a po tym depresja, z którą niezwykle ciężko sobie poradzić samemu. Najważniejsze, żeby swoich przełożonych informować o wszelkich trudnościach oraz konfliktach. W ten sposób można szybko rozwiązać bieżące problemy. Nerwową atmosferę w pracy można szybko ograniczyć, ale pracodawca musi być kompetentny, żeby wprowadzić właściwe kroki. Wyeliminowanie napiętej atmosfery jest głównym zadaniem przełożonego. Ważne jest przede wszystkim zbudowanie zaufania między przełożonymi a pracownikami. Należy pamiętać, że od samych pracowników również zależy dobra atmosfera w pracy. Lepiej unikać nadmiernej rywalizacji, ponieważ nie prowadzi to do niczego dobrego. Trzeba się wzajemnie wspierać, a nie podkopywać swoją pozycję zawodową. W miejscu zatrudnienia spędzamy 8h dziennie, dlatego warto zadbać o właściwą atmosferę.

Doradzamy jak znaleźć hobby

Udostępnij